Tabletka „dzień po”

Supportive doctor

Tabletka „dzień po”, inaczej nazywana antykoncepcją awaryjną, tabletką 72h. Jak działa, jakie może nieść za sobą konsekwencje przyjęcie takiej tabletki, czy dla każdego?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Różni je skład oraz czas, w którym należy je przyjąć. Tak więc, na którą się zdecydować?

Tabletkę Ella One stosujemy do 120 godzin po stosunku płciowym, w wyniku którego mogło dojść do zapłodnienia. Czyli mamy aż 5 dni na  przyjęcie takiej tabletki w razie konieczności! Natomiast tabletka Escapelle ma udowodnione skuteczne działanie tylko do 72 godzin.

Oczywiście pamiętamy o tym, że czas w przypadku antykoncepcji awaryjnej jest kluczowy, tak więc staramy się przyjąć tabletkę jak najszybciej, przy zażywaniu Escapelle najlepiej przyjąć tabletkę do 12h po odbytym stosunku płciowym, wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo uniknięcia ciąży.

Obie tabletki można stosować w każdym dniu cyklu, natomiast zastosowanie po terminie przypadającej miesiączki zawsze powinno wiązać się z wykluczeniem ciąży!

Tabletkę można przyjąć zarówno podczas spożywania posiłku jak i bez. Jeśli do 3 godzin po przyjęciu tabletki wystąpią u Ciebie wymioty- konieczne jest przyjęcie kolejnej tabletki!

Kiedy nie stosować? Gdy masz stwierdzoną ciężką, niewyrównaną farmakologicznie astmę oskrzelową, ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub jesteś w ciąży. Zadaniem tabletki „dzień po” nie jest przerwanie obecnie trwającej ciąży! Może tylko zapobiegać skutecznemu zapłodnieniu!

Przy zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej u kobiety karmiącej piersią należy przez tydzień nie podawać dziecku mleka matki.

Należy pamiętać, że zastosowanie tabletki „dzień po” nie zapewnia zabezpieczenia do końca cyklu! Koniecznym jest stosowanie regularnej antykoncepcji.

W przypadku obu tabletek mogą wystąpić działania niepożądane. W Przypadku EllaOne jest ich mniej i są znacznie rzadsze niż w przypadku Escapelle. W przypadku ellaOne często (1/100) pojawiają się: zaburzenia nastroju, ból głowy, zawroty głowy, mdłości, ból w podbrzuszu. Natomiast w przypadku escapelle powyższe objawy pojawiają się u 1/10 osób. Inne objawy niepożądane pojawiające się przy przyjmowaniu antykoncepcji awaryjnej to zaburzenia cyklu, wymioty, biegunki.

Pamietajmy, że antykoncepcja awaryjna w żadnym przypadku nie powinna stanowić regularnej formy antykoncepcji! I nie powinna być stosowana częściej niż raz w cyklu!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

ZOBACZ

Podobne inne porady

Umów wizytę domową z naszym specjalistą