Pigułka „dzień po” – Tabletka 72h po

Perspektywa ciąży z różnych względów może być niezbyt optymistyczna. Młody wiek, brak środków finansowych czy nieugruntowany związek sprawiają, że w awaryjnych przypadkach jedynym rozwiązaniem pozostaje pigułka dzień po. O czym pamiętać, sięgając po nią? Jaki jest jej wpływ na organizm? Co warto o niej wiedzieć? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne ważne pytania, zanim sięgniesz po antykoncepcję awaryjną.

Antykoncepcja awaryjna. E-recepta na tablekę Dzień Po w Łodzi

Tabletka „dzień po”, inaczej nazywana antykoncepcją awaryjną, tabletką 72h.

Gdy doszło do niezabezpieczonego stosunku i w efekcie zapłodnienia komórki jajowej, a ciąża nie jest planowana lub zastosowane tradycyjne metody antykoncepcyjne z jakichś powodów okazały się nieskuteczne (np. pęknięcie prezerwatywy, nieprawidłowe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej), rozwiązaniem pozostają tabletki dzień po.

 Jednocześnie należy pamiętać, że nie zawsze w efekcie odbycia stosunku płciowego dochodzi do ciąży – największe prawdopodobieństwo zapłodnienia przypada na 120 godzin (5 dni) przed owulacją.

W awaryjnej sytuacji skutecznym rozwiązaniem jest tabletka 72 h po, w której składzie znajdują się substancje hormonalne. Aby ją otrzymać, konieczne jest umówienie wizyty u lekarza, najlepiej jak najszybciej, np. w ciągu 24 godzin od stosunku, ponieważ możliwość zakupienia tabletki dzień po istnieje wyłącznie pod warunkiem otrzymania recepty. Co istotne, wypisać ją może lekarz każdej specjalizacji, a nie – jak błędnie mniema wiele osób – wyłącznie ginekolog.

Jak wynika z badań, w zależności od rodzaju tabletka dzień po zapewnia skuteczność na poziomie 98%, o ile zostanie przyjęta maksymalnie w ciągu 120 godzin lub 72 godzin od odbycia stosunku. Istnieje przy tym dwuprocentowe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, nawet jeśli zażyło się tabletkę dzień po, choć jest to uśrednia wartość i zależy od indywidualnego przypadku.

Aby mieć pewność, że pigułka 72 h lub 120 h po zadziała i w związku z tym udało się uniknąć ciąży, można wykonać test ciążowy. Zdecydowanie należy to zrobić w przypadku spóźniającej się lub przebiegającej w sposób nietypowy miesiączki, a także w razie wystąpienia innych symptomów mogących świadczyć o tym, że tabletka dzień po nie zadziałała tak, jak powinna. Co istotne, nie istnieją dowody mogące potwierdzić, że nawet w przypadku zajścia w ciążę po zażyciu pigułki ma ona negatywny wpływ na dziecko.

Na skuteczność działania wpływają różne czynniki, m.in. czas, jaki upłynął od zażycia pigułki, wiek i płodność partnerów czy aktualna faza cyklu miesiączkowego kobiety. Również inne przyjmowane leki mogą prowadzić do obniżenia efektywności. Niektóre badania sugerują, że zależy także ona od wielkości tkanki tłuszczowej w organizmie – istnieją przypuszczenia, że im większe BMI, tym mniejsza skuteczność. Wszystko to sprawia, że trudno ustalić konkretne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po sięgnięciu po Ella One lub Escapelle. Jednocześnie należy pamiętać, że tego rodzaju hormonalna tabletka dzień po nie skutkuje obumarciem płodu, lecz zapobiega zapłodnieniu.

Zamów e-Receptę na Tabletkę "Dzień po"

Działanie tabletki dzień po

Jak działa, jakie może nieść za sobą konsekwencje przyjęcie takiej tabletki, czy dla każdego? W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Różni je skład oraz czas, w którym należy je przyjąć. Tak więc, na którą się zdecydować?

Tabletkę Ella One stosujemy do 120 godzin po stosunku płciowym, w wyniku którego mogło dojść do zapłodnienia. Czyli mamy aż 5 dni na  przyjęcie takiej tabletki w razie konieczności! Natomiast tabletka Escapelle ma udowodnione skuteczne działanie tylko do 72 godzin.

Tabletka dzień po Ella One zawiera w składzie octan uliprystalu, którego działanie polega na ograniczaniu procesu owulacji. Z kolei w sytuacji, gdy już się ona rozpoczęła, przyjęcie pigułki skutkuje zmianami w macicy uniemożliwiającymi zapłodnienie. Wynika to z faktu, że komórka jajowa nie może zostać uwolniona, w związku z czym nie dochodzi do owulacji. Identyczny mechanizm działania ma tabletka dzień po Escapelle, z tym że za jej właściwości odpowiada inna substancja czynna, a mianowicie lewonorgestrel. Efekt jej przyjęcia jest jednak taki sam i polega na zahamowaniu owulacji.

Oczywiście pamiętamy o tym, że czas w przypadku antykoncepcji awaryjnej jest kluczowy, tak więc staramy się przyjąć tabletkę jak najszybciej, przy zażywaniu Escapelle najlepiej przyjąć tabletkę do 12 h po odbytym stosunku płciowym, wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo uniknięcia ciąży. Obie tabletki można stosować w każdym dniu cyklu, natomiast zastosowanie po terminie przypadającej miesiączki zawsze powinno wiązać się z wykluczeniem ciąży! Tabletkę można przyjąć zarówno podczas spożywania posiłku, jak i bez. Jeśli do 3 godzin po przyjęciu tabletki wystąpią u Ciebie wymioty- konieczne jest przyjęcie kolejnej tabletki!

Kiedy nie stosować Tabletki Po?

Przy zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej u kobiety karmiącej piersią należy przez tydzień nie podawać dziecku mleka matki. Należy pamiętać, że zastosowanie tabletki „dzień po” nie zapewnia zabezpieczenia do końca cyklu! Koniecznym jest stosowanie regularnej antykoncepcji.

Gdy masz stwierdzoną ciężką, niewyrównaną farmakologicznie astmę oskrzelową, ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub jesteś w ciąży. Zadaniem tabletki „dzień po” nie jest przerwanie obecnie trwającej ciąży! Może tylko zapobiegać zapłodnieniu! Robi to skutecznie, jednak w związku z jej przyjęciem istnieje prawdopodobieństwo, że wystąpią skutki uboczne, co wynika z ingerencji pigułki w układ hormonalny. Jej zażycie powoduje zmiany, które mają wpływ nie tylko na układ rozrodczy, ale również na cały organizm.

W przypadku obu tabletek mogą wystąpić działania niepożądane. W Przypadku EllaOne jest ich mniej i są znacznie rzadsze niż w przypadku Escapelle. W przypadku ellaOne często (1/100) pojawiają się: zaburzenia nastroju, ból głowy, zawroty głowy, mdłości, ból w podbrzuszu. Natomiast w przypadku escapelle powyższe objawy pojawiają się u 1/10 osób. Inne objawy niepożądane pojawiające się przy przyjmowaniu antykoncepcji awaryjnej to zaburzenia cyklu, wymioty, biegunki. Wymienione powyżej skutki uboczne mogą, ale nie muszą, wystąpić i w żaden stopniu nie należy ich traktować jako dowodu na skuteczność tabletki ani jej brak.

Pamiętajmy, że antykoncepcja awaryjna w żadnym przypadku nie powinna stanowić regularnej formy antykoncepcji! I nie powinna być stosowana częściej niż raz w cyklu!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Podobne porady zdrowotne

Umów wizytę domową z naszym specjalistą