Pigułka „dzień po” – Tabletka 72h po

Antykoncepcja awaryjna. E-recepta na tablekę Dzień Po w Łodzi

Zamów e-Receptę na tabletkę "72 po"

Tabletka „dzień po”, inaczej nazywana antykoncepcją awaryjną, tabletką 72h.

Gdy doszło do niezabezpieczonego stosunku i w efekcie zapłodnienia komórki jajowej, a ciąża nie jest planowana lub zastosowane tradycyjne metody antykoncepcyjne z jakichś powodów okazały się nieskuteczne (np. pęknięcie prezerwatywy, nieprawidłowe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej), rozwiązaniem pozostają tabletki dzień po.

 Jednocześnie należy pamiętać, że nie zawsze w efekcie odbycia stosunku płciowego dochodzi do ciąży – największe prawdopodobieństwo zapłodnienia przypada na 120 godzin (5 dni) przed owulacją.

Tabletka 72 po – kto może ją wypisać? Czy jest legalna?

W awaryjnej sytuacji skutecznym rozwiązaniem jest tabletka 72h po, w której składzie znajdują się substancje hormonalne. Oczywiście, jest ona legalna. Aby ją otrzymać, konieczne jest umówienie wizyty u lekarza, najlepiej jak najszybciej, np. w ciągu 24 godzin od stosunku, ponieważ możliwość zakupienia tabletki dzień po istnieje wyłącznie pod warunkiem otrzymania recepty. Co istotne, wypisać ją może lekarz każdej specjalizacji, a nie – jak błędnie mniema wiele osób – wyłącznie ginekolog.

Tabletka 72 godziny po stosunku – jaka jest jej skuteczność? Czy może nie zadziałać?

Jak wynika z badań, w zależności od rodzaju tabletka dzień po zapewnia skuteczność na poziomie 98%, o ile zostanie przyjęta maksymalnie w ciągu 120 godzin lub 72 godzin od odbycia stosunku. Istnieje przy tym dwuprocentowe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, nawet jeśli zażyło się tabletkę dzień po, choć jest to uśredniona wartość i zależy od indywidualnego przypadku.

Aby mieć pewność, że pigułka 72 h lub 120 h po zadziała i w związku z tym udało się uniknąć ciąży, można wykonać test ciążowy. Zdecydowanie należy to zrobić w przypadku spóźniającej się lub przebiegającej w sposób nietypowy miesiączki, a także w razie wystąpienia innych symptomów mogących świadczyć o tym, że tabletka dzień po nie zadziałała tak, jak powinna. Co istotne, nie istnieją dowody mogące potwierdzić, że nawet w przypadku zajścia w ciążę po zażyciu pigułki ma ona negatywny wpływ na dziecko.

Jakie czynniki mogą wpływać na skuteczność tabletki 72h po?

Na skuteczność działania wpływają różne czynniki, m.in. czas, jaki upłynął od zażycia pigułki, wiek i płodność partnerów czy aktualna faza cyklu miesiączkowego kobiety. Również inne przyjmowane leki mogą prowadzić do obniżenia efektywności. Niektóre badania sugerują, że zależy także ona od wielkości tkanki tłuszczowej w organizmie – istnieją przypuszczenia, że im większe BMI, tym mniejsza skuteczność. Wszystko to sprawia, że trudno ustalić konkretne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po sięgnięciu po Ella One lub Escapelle. Jednocześnie należy pamiętać, że tego rodzaju hormonalna tabletka dzień po nie skutkuje obumarciem płodu, lecz zapobiega zapłodnieniu.

Tabletka 72 po – jak działa?

Jak działa, jakie może nieść za sobą konsekwencje przyjęcie takiej tabletki, czy dla każdego? W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Różni je skład oraz czas, w którym należy je przyjąć. Tak więc, na którą się zdecydować?

Tabletkę Ella One stosujemy do 120 godzin po stosunku płciowym, w wyniku którego mogło dojść do zapłodnienia. Czyli mamy aż 5 dni na  przyjęcie takiej tabletki w razie konieczności! Natomiast tabletka Escapelle ma udowodnione skuteczne działanie tylko do 72 godzin.

Tabletka 72 po Ella One zawiera w składzie octan uliprystalu, którego działanie polega na ograniczaniu procesu owulacji. Z kolei w sytuacji, gdy już się ona rozpoczęła, przyjęcie pigułki skutkuje zmianami w macicy uniemożliwiającymi zapłodnienie. Wynika to z faktu, że komórka jajowa nie może zostać uwolniona, w związku z czym nie dochodzi do owulacji. Identyczny mechanizm działania ma tabletka dzień po Escapelle, z tym że za jej właściwości odpowiada inna substancja czynna, a mianowicie lewonorgestrel. Efekt jej przyjęcia jest jednak taki sam i polega na zahamowaniu owulacji.

Tabletka 72h po – kiedy zażyć?

Oczywiście pamiętamy o tym, że czas w przypadku antykoncepcji awaryjnej jest kluczowy, tak więc staramy się przyjąć tabletkę jak najszybciej, przy zażywaniu Escapelle najlepiej przyjąć tabletkę do 12 godzin po odbytym stosunku płciowym, wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo uniknięcia ciąży. Obie tabletki można stosować w każdym dniu cyklu, natomiast zastosowanie po terminie przypadającej miesiączki zawsze powinno wiązać się z wykluczeniem ciąży! Tabletkę można przyjąć zarówno podczas spożywania posiłku, jak i bez. Jeśli do 3 godzin po przyjęciu tabletki wystąpią u Ciebie wymioty – konieczne jest przyjęcie kolejnej tabletki! 

Kiedy nie stosować Tabletki 72h po?

Przy zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej u kobiety karmiącej piersią należy przez tydzień nie podawać dziecku mleka matki. Należy pamiętać, że zastosowanie tabletki „dzień po” nie zapewnia zabezpieczenia do końca cyklu! Koniecznym jest stosowanie regularnej antykoncepcji.

Gdy masz stwierdzoną ciężką, niewyrównaną farmakologicznie astmę oskrzelową, ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub jesteś w ciąży. Zadaniem tabletki „dzień po” nie jest przerwanie obecnie trwającej ciąży! Może tylko zapobiegać zapłodnieniu! Robi to skutecznie, jednak w związku z jej przyjęciem istnieje prawdopodobieństwo, że wystąpią skutki uboczne, co wynika z ingerencji pigułki w układ hormonalny. Jej zażycie powoduje zmiany, które mają wpływ nie tylko na układ rozrodczy, ale również na cały organizm.

Tabletka 72 po – skutki uboczne

W przypadku obu tabletek mogą wystąpić działania niepożądane. W przypadku EllaOne jest ich mniej i są znacznie rzadsze niż w przypadku Escapelle. W przypadku EllaOne często (1/100) pojawiają się: zaburzenia nastroju, ból głowy, zawroty głowy, mdłości, ból w podbrzuszu. Natomiast w przypadku Escapelle powyższe objawy pojawiają się u 1/10 osób. Inne objawy niepożądane pojawiające się przy przyjmowaniu antykoncepcji awaryjnej to zaburzenia cyklu, wymioty, biegunki. Wymienione powyżej skutki uboczne mogą, ale nie muszą, wystąpić i w żaden stopniu nie należy ich traktować jako dowodu na skuteczność tabletki ani jej brak.

Pamiętajmy, że antykoncepcja awaryjna w żadnym przypadku nie powinna stanowić regularnej formy antykoncepcji! I nie powinna być stosowana częściej niż raz w cyklu!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Podobne porady zdrowotne

Umów wizytę domową z naszym specjalistą