Szczepienie Novavax Łódź

Zadbajmy wspólnie o nasze zdrowie!

Dołącz do walki z pandemią – zaszczep się przeciwko COVID-19 i ochroń swoich bliskich!
Czwarta dawka szczepionki Novavax już dostępna!

Zaszczep się szczepionką Novavax w Łodzi już dziś!

Szczepienie przeciw Covid-19 za DARMO w Łodzi

Szczepienie w domu pacjenta w uzasadnionych przypadkach

Badanie lekarskie wykonywane przed szczepieniem

Mobilny Punkt Szczepień w Łodzi i okolicach

Dowiedz się więcej na temat szczepionki Nuvaxovid – Novavax

Od początku Pandemii Covid-19 toczył się wyścig z czasem. Należało jak najszybciej wyprodukować i przebadać szczepionkę. Na szali stały setki tysięcy ludzkich żyć. W końcu pojawiły się pierwsze preparaty, a wraz z nimi wątpliwości pacjentów związane z używaną w nich nową technologią. To, że są bezpieczne, udowodniono wielokrotnie, jednak potrzeba wprowadzenia na rynek szczepionki tradycyjnej nadal istniała. Tu naprzeciw wymaganiom wyszła firma Novavax produkująca preparat o nazwie Nuvaxovid. Poniżej przyjrzymy się jego bezpieczeństwu, skuteczności i sposobowi działania. 

Novavax – informacje o szczepionce

Każda szczepionka podana pacjentowi ma za zadanie przygotować jego organizm do walki z patogenami, z którymi potencjalnie może się on spotkać w środowisku. Dzięki temu, że już kiedyś nasze białe krwinki napotkały danego intruza, mogą one szybciej go rozpoznać i skuteczniej eliminować, a co za tym idzie zapobiegać chorobie. Takie samo zadanie ma spełniać preparat firmy Novavax – zapobiegać zachorowaniu i wystąpieniu ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Szczepionkę w dwóch dawkach mogą przyjąć osoby powyżej 12 r.ż.

Jak działa szczepionka Novavax?

W przeciwieństwie do innych popularnych szczepionek przeciw Covid-19, preparat Nuvaxovid nie jest szczepionką mRNA. Zawiera on w swoim składzie oczyszczone i zrekombinowane białko S – czyli ustabilizowane białko kolca wirusa SARS-CoV-2. Dla porównania preparaty Moderna i Pfizer zawierają mRNA potrzebne do syntezy tego samego białka przez nasz organizm. Wszystkie te szczepionki pozwalają na przygotowanie naszego układu immunologicznego do rozpoznania białka S jeśli wirus przeniknie do naszego organizmu, dzieje się to jednak w różnych mechanizmach. Szczepionka Novavax jest nowszą wersją najbardziej tradycyjnych szczepionek. Zamiast podawania do organizmu całego inaktywowanego wirusa, podajemy tylko syntetyczne jego białko. Dzięki temu możemy uniknąć wielu działań niepożądanych i uzyskiwać bardziej powtarzalne rezultaty szczepienia. Podobny mechanizm jest stosowany m.in. w niektórych szczepionkach na grypę oraz meningokoki czy pneumokoki.

Czy szczepionka Novavax jest skuteczna?

Skuteczność szczepionki Nuvaxovid sprawdzano w kilku badaniach obejmujących kilkadziesiąt tysięcy pacjentów. Pierwsze z nich wykazało, że w 7 dni po podaniu drugiej dawki preparat był skuteczny w 90,4%. Kolejne wyniki oscylowały w okolicach 89%. Udowodniono, że szczepionka jest skuteczna zarówno u osób dorosłych jak i dzieci powyżej 12 r.ż. oraz osób starszych (powyżej 65 r.ż. – 88,9%).

Dla porównania skuteczność preparatu Moderna po 14 dniach od podania drugiej dawki wynosiła 93,6% a preparatu Pfizer około 94%. Można zatem wywnioskować, że skuteczność szczepionki Novavax, Moderna i Pfizer niedługo po podaniu drugiej dawki są podobne.

Należy jednak pamiętać, że efektywność działania tych preparatów zależy także od wariantu wirusa, z którym ma do czynienia nasz organizm.

Okres utrzymywania się ochronnego działania szczepienia preparatem Novavax nie został jeszcze opisany. Badania wciąż się toczą, a na ich wyniki będziemy musieli jeszcze chwilę zaczekać.

Czy szczepionka Novavax jest bezpieczna? Możliwe powikłania

Najczęściej występujące działania niepożądane po podaniu szczepionki Novavax są łagodne i ustępują do kilku dni po podaniu. Obejmują:

  •  Ból głowy
  •  Nudności lub wymioty
  •  Zmęczenie
  •  Ból, tkliwość, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
  •  Ból mięśni i stawów
  •  Gorączkę
  •  Dreszcze
  •  Bóle kończyn

U maksymalnie 1 na 100 osób wystąpiły:

  •  Powiększenie węzłów chłonnych
  •  Nadciśnienie tętnicze
  •  Objawy skórne: wysypka, rumień, świąd, pokrzywka

Jednocześnie zaobserwowano, że działania niepożądane występują częściej u osób w grupie wiekowej poniżej 65 r.ż. Skutki uboczne były również zgłaszane częściej po podaniu drugiej dawki preparatu.

Szczepionka Novavax – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania szczepionki Novavax jest nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze leku. Szczepienie należy odłożyć u osób z toczącą się infekcją przebiegającą z gorączką. Preparat nie może być też stosowany u osób młodszych niż 12 lat.

Ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, jeśli osoba przyjmująca szczepionkę jest leczona preparatami przeciwzakrzepowymi, cierpi na małopłytkowość lub zaburzenia krzepnięcia. U takich pacjentów może dojść do krwawienia w miejscu podania preparatu oraz zasiniaczenia.

Jak przebiega szczepienie preparatem Novavax w naszym punkcie w Łodzi?

Po uzyskaniu skierowania należy udać się do placówki wykonującej szczepienia. Warto wcześniej umówić się na wizytę. Tam każdy pacjent zostanie przebadany przez lekarza lub inną uprawnioną osobę i to ona zdecyduje, czy dany pacjent może tego dnia otrzymać preparat. Iniekcja jest wykonywana w ramię, domięśniowo. Następnie należy odczekać w placówce około 15 minut, aby upewnić się, że nie wystąpi żadna ostra reakcja na lek. Po tym czasie pacjent może bezpiecznie wrócić do domu.

Przyjdź do nas na BEZPŁATNE szczepienie przeciwko COVID-19

Szczepienie dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych

Sprawdź, kiedy szczepimy jakim preparatem

Pfizer

od Piątku do Pon.

Johnson&Johnson

od Piątku do Pon.

Novavax

od Piątku do Pon.