Szczepienie Johnson & Johnson Łódź
Zadbajmy wspólnie o nasze zdrowie!
Dołącz do walki z pandemią – zaszczep się przeciwko COVID-19 i ochroń swoich bliskich!
Kolejna dawka szczepionki Johnson & Johnson w Łodzi już dostępna!
Zaszczep się szczepionką Johnson & Johnson w Łodzi już dziś!
Szczepienie przeciw Covid-19 za DARMO w Łodzi
Szczepienie w domu pacjenta w uzasadnionych przypadkach
Badanie lekarskie wykonywane przed szczepieniem
Mobilny Punkt Szczepień w Łodzi i okolicach
Dowiedz się więcej na temat szczepionki Johnson & Johnson!
Pandemia Covid-19 stanowi wyzwanie dla pacjentów, lekarzy, naukowców i całego społeczeństwa. W pewnym jej momencie wielu z nas zostało lub zostanie postawionych przed wyborem szczepionki, którą chcemy przyjąć. Wybór jest szeroki, a podjęcie decyzji może być trudne. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat każdego z preparatów, aby wybrać najbardziej do nas pasujący. Poniżej odpowiadamy na pytania, jak działa szczepionka Johnson & Johnson, czy jest bezpieczna, jaką ma skuteczność i zdobędziesz wiele innych kluczowych informacji o preparacie.
Johnson & Johnson - informacje o szczepionce
Szczepionka jest preparatem, który po podaniu pacjentowi ma za zadanie naśladować patogen, wywołując w ten sposób reakcję immunologiczną. Jest ona jednak słabsza, ponieważ patogen jest osłabiony na tyle, aby nie powodował objawów infekcji. Dzięki temu organizm ma możliwość rozpoznania antygenów i przygotowania się na prawdziwe zakażenie. W ten sposób, gdy do niego dojdzie, nasze ciało będzie mogło zareagować szybciej i zdusić infekcję w zarodku. Takie samo zadanie ma spełniać szczepionka Johnson & Johnson. Zapobiega ona zachorowaniu na Covid-19 poprzez uodparnianie organizmu na działanie wirusa SARS-CoV-2. Podawana jest w jednej dawce podstawowej. Po co najmniej 2 miesiącach od szczepienia można przyjąć dawkę przypominającą. Preparat J&J może być również użyty jako dawka przypominająca po przyjęciu szczepionek mRNA, takich jak Comirnaty czy Moderna.
Jak działa szczepionka Johnson & Johnson?
Do tej pory mieliśmy do czynienia głównie z tradycyjnymi szczepionkami. Były to preparaty zawierające inaktywowane, zabite lub osłabione patogeny. Czas pandemii Covid-19 przyspieszył wprowadzenie szczepionek nowej generacji, nad którymi naukowcy pracowali od lat. Zarówno szczepionki mRNA (Pfizer, Moderna) jak i szczepionki wektorowe (Johnson & Johnson) wykorzystują nasze własne komórki jako „fabrykę” antygenów wirusa SARS-CoV-2. Zacznijmy jednak od początku.
Preparat J&J dostarcza do organizmu instrukcję budowy wirusowego białka S zapisaną w DNA. Białko S jest to element budowy wirusa, tzw. kolec, który nasz organizm potrafi rozpoznać i zaatakować. DNA zawiera informację genetyczną, instrukcję budowy ogromnej ilości różnych peptydów potrzebnych naszemu organizmowi. W jądrach komórkowych informacja z DNA jest przepisywana na mRNA, czyli matrycę, na której zostanie zsyntetyzowana dana proteina. Szczepionka J&J do dostarczenia kluczowego fragmentu DNA wirusa SARS-CoV-2 potrzebuje pewnego rodzaju koperty. Jest nią adenowirus – patogen normalnie powodujący przeziębienie – zmodyfikowany tak, aby nie mógł się namnażać. Dzięki temu nie powoduje on choroby, a jedynie dostarcza dodatkowy, wszczepiony w siebie gen białka S. Nasz organizm dalej działa już sam. Następuje uwolnienie genu, przepisanie informacji z DNA na mRNA, a potem synteza białka S przez rybosomy. Tak zbudowane białko pobudza odpowiedź układu immunologicznego, który je rozpoznaje i zwalcza. Dzięki temu, po natknięciu się na koronawirusa w swoim środowisku, będzie on zdolny zareagować szybciej i sprawniej, zapobiegając rozwojowi i ciężkiemu przebiegowi Covid-19 u zaszczepionego pacjenta.
Czy szczepionka Johnson & Johnson jest skuteczna?
Aby sprawdzić skuteczność szczepionki Johnson & Johnson, naukowcy obserwowali dużą grupę zaszczepionych nią pacjentów. Badania wykazały, że skuteczność szczepionki Johnson & Johnson po pierwszej dawce (po 14 dniach od jej podania) wynosiła 76,1%. Po 28 dniach wynosiła ona już tylko 41,7%. Po upływie co najmniej 2 miesięcy można przyjąć dawkę przypominającą. Zwiększa to skuteczność szczepienia do około 94% (mierzone po upływie 14 dni od przyjęcia drugiej dawki). Mimo mniej spektakularnych efektów szczepienia podstawowego, preparat zapewnia dobrą ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby. Można jednak przypuszczać, że skuteczność będzie spadać szybciej niż w przypadku szczepionek mRNA.
Dla porównania, 14 dni po podaniu 2 dawki skuteczność szczepionki Moderna wynosiła 93,6%. Na tej podstawie można by wysnuć wniosek, że skuteczność szczepionek Johnson & Johnson i Moderna jest podobna. Należy jednak pamiętać, że zarówno szczepionka Moderna jak i Pfizer zostały również przebadane po upływie 6 miesięcy i wykazywały mniejszy spadek skuteczności niż szczepionka J&J. Szczepienie preparatem J&J wydaje się zatem nie być najlepszym możliwym wyborem. Stanowi on jednak alternatywę dla osób, które nie mogą lub nie chcą przyjąć szczepionki mRNA.
Czy szczepionka Johnson & Johnson jest bezpieczna? – powikłania
Najczęściej występujące działania niepożądane po podaniu szczepionki Johnson & Johnson są łagodne i ustępują do kilku dni po podaniu. Obejmują:
- ból, rumień i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
- zmęczenie,
- ból głowy i mięśni,
- nudności,
- kaszel,
- ból stawów,
- gorączkę.
U maksymalnie 10 na 1000 osób wystąpiły: drżenie, zawroty głowy, parestezje, objawy przeziębienia, biegunka, wysypka i inne niezbyt poważne objawy. Z kolei u maksymalnie 10 na 10 000 zaszczepionych pojawiły się: powiększone węzły chłonne, pokrzywka, niedoczulica, szumy uszne, żylna choroba zakrzepowo – zatorowa i wymioty. Sporadycznie występowały:
- zespół Guillain-Barre,
- zakrzepica w połączeniu z małopłytkowością.
Dodatkowo, z trudną do określenia częstotliwością, pojawiały się takie powikłania szczepionki Johnson & Johnson, jak:
- anafilaksja,
- małopłytkowość immunologiczna,
- poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego,
- zespół przesiąkania włośniczek,
- zapalenie małych naczyń krwionośnych w skórze.
Większość pacjentów nie odczuwała działań niepożądanych lub były one na tyle łagodne, że nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu i szybko ustępowały.
Szczepionka J&J– przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do stosowania szczepionki J&J są:
- nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze leku,
- zakrzepica z małopłytkowością, która wystąpiła po szczepieniu jakąkolwiek szczepionką przeciw COVID-19,
- występujące w przeszłości epizody zespołu przesiąkania włośniczek.
Szczepienie należy odłożyć u osób z toczącą się infekcją przebiegającą z gorączką. Preparat nie może być też stosowany u osób młodszych niż 18 lat.
Jak przebiega szczepienie preparatem Johnson & Johnson w naszym punkcie w Łodzi?
Po uzyskaniu skierowania należy udać się do placówki wykonującej szczepienia. Warto wcześniej umówić się na wizytę. Tam każdy pacjent zostanie przebadany przez lekarza lub inną uprawnioną osobę i to ona zdecyduje, czy dany pacjent może tego dnia otrzymać preparat. Iniekcja jest wykonywana w ramię, domięśniowo. Następnie należy odczekać w placówce około 15 minut, aby upewnić się, że nie wystąpi żadna ostra reakcja na lek. Po tym czasie pacjent może bezpiecznie wrócić do domu.
Szczepienie dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych
- Szczepimy od piątku do poniedziałku
- Szczepimy 1., 2. , 3., a także 4. dawką
- Nie musisz umawiać terminu - wystarczy przyjść!
- Szczepimy w poniedziałki i w piątki w godz. 13:00-17:00
- Szczepimy w soboty i niedziele w godz. 10:00-14:00
- Możesz zaszczepić się u nas preparatami Pfizer, Novavax oraz Johnson&Johnson
- Łódź, ul Kochanowskiego 14a (Bałuty)
Sprawdź, kiedy szczepimy jakim preparatem
Pfizer
od Piątku do Pon.
Johnson&Johnson
od Piątku do Pon.
Novavax
od Piątku do Pon.