Experienced doctor

W związku z tym, że człowiek należy do istot stałocieplnych, posiada kilka mechanizmów pozwalających utrzymywać temperaturę ciała na stałym poziomie. Jednym z takich mechanizmów jest pocenie się w warunkach zwiększonej temperatury otoczenia. Jest to najczęstsza przyczyna wzmożonej potliwości i należy do rekcji fizjologicznych naszego organizmu.

Co w przypadku, gdy pocimy się nadmiernie w nocy i nie jest to wynikiem wysokiej temperatury otoczenia w jakim przebywamy?

Nadmierne pocenie się podczas snu jest częstym objawem nieswoistym. Może mieć charakter pierwotny – czyli taki, który wynika z osobniczych uwarunkowań (jak np. kolor oczu) i nie jest związany z żadnym zaburzeniem czy chorobą. Pacjent podaje wtedy, że dolegliwość trwa wiele lat i nie towarzyszą jej żadne inne niepokojące objawy.

Wzmożona potliwość w ciągu nocy może być także wtórna do innych chorób lub schematów terapeutycznych – wtedy towarzyszą jej inne objawy, które mogą być rozmaite, w zależności od etiologii.

Najczęstszym schorzeniem prowadzącym do nadpotliwości nocnej jest przemęczenie. Dokładnie zebrany wywiad lekarski, brak innych objawów oraz brak odchyleń w badaniach podstawowych i badaniu przedmiotowym w prosty sposób pozwalają ustalić rozpoznanie. Wtedy wypoczynek i wydłużenie czasu snu do 7-8 godzin na dobę przez kilka tygodni prowadzi do ustąpienia dolegliwości.

Jeśli chodzi o schorzenia, które lekarz bierze pod uwagę szukając przyczyn nadpotliwości nocnej wtórnej, będą to: infekcje (w tym gruźlica), choroby endokrynologiczne (np. nadczynność tarczycy) i neurologiczne, nowotwory, obturacyjny bezdech śródsenny, nadciśnienie tętnicze, choroba refluksowa przełyku, jak również stany fizjologiczne jak np. menopauza. W takich przypadkach poza wzmożonym poceniem w nocy uwagę będą zwracały także inne objawy, które mogą już podczas wywiadu odpowiednio ukierunkować diagnostykę. Czasem wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych: morfologii krwi, wskaźników stanu zapalnego oraz zdjęcia klatki piersiowej ułatwiają postawienie odpowiedniej diagnozy.

Podsumowując: pocenie się jest fizjologicznym mechanizmem umożliwiającym utrzymanie temperatury ciała na stałym poziomie w warunkach zwiększonej temperatury otoczenia.

Jeśli zauważysz, że pocisz się nadmiernie, niezależnie od temperatury otaczającej i towarzyszą temu inne objawy takie jak np. kaszel, osłabienie, stany podgorączkowe – zgłoś się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Pamiętaj jednak, że najczęściej nadpotliwość nocna jako objaw izolowany jest wynikiem… przemęczenia. Nie zapominajmy dbać o odpowiednią ilość snu w ciągu doby!

Umów poradę lekarską już dziś!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Podobne porady zdrowotne

Umów wizytę domową z naszym specjalistą