Koronawirus – objawy zarażenia wirusem Covid-19

Walka trwa. Kolejny miesiąc, kolejny tydzień toczymy bój z pandemią koronawirusa. Trzecia fala epidemii powoli wygasa. Wciąż jednak musimy zachować maksimum ostrożności – dbając o siebie, o swoich bliskich. Wreszcie – o inne osoby, które codziennie spotykamy. Ważne jest też, aby nie ignorować objawów zakażenia. Szybkie wykonanie testu i kwarantanna, to sposób na szybkie wyzdrowienie, ale też ochrona przed ewentualnym zarażenie innych osób. Jakie są zatem podstawowe objawy zarażenia covid 19? Jak rozpoznać chorobę?

Koronawirus - objawy zakażenia. Nie lekceważ przeciwnika

W pierwszej fazie zakażenia bardzo łatwo jest pomylić zarażenie covid 19 z klasyczną grypą lub rozwijającym się przeziębieniem. Pojawia się przede wszystkim kaszel, katar, osłabienie. Bóle mięśni i stawów. Może występować też wysoka gorączka. Znakiem szczególnym pojawienia się koronawirusa w ludzkim organizmie był dotychczas brak węchu i smaku. Na tą chwilę jednak lista objawów jest sporo szersza. Możemy mieć bóle głowy, biegunkę, wysypkę skórną i zapalenie spojówek. W przypadku ciężkiego zakażenia wirusem przede wszystkim pacjenci mają kłopot z normalnym oddychaniem. Ucisk w klatce piersiowej i problemy z mową.

Podejrzewamy zakażenie covid 19. Co robić?

Przede wszystkim należy szybko działać, ale nie popadać w panikę. Liczy się szybkość reakcji i zdrowy rozsądek. Przy pojawieniu się pierwszych objawów, jeśli możesz – nie opuszczaj domu. To najlepszy sposób na powstrzymanie ekspansji koronawirusa. Ważny jest kontakt – telefoniczny, e-mailowy z lekarzem pierwszego kontaktu oraz jak najszybsze wykonanie testu na obecność wirusa. To podstawa. W przypadku wyniku pozytywnego należy pozostać w domu i stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Zarażenie koronawirusem - czy możemy się uchronić?

Trwa program szczepień przeciw COVID-19. My jednak sami możemy zrobić coś dla siebie i bliskich. Przestrzeganie zaleceń Ministerstwa Zdrowia, odpowiedzialność – znacznie redukuje ryzyko zakażenia. O czym należy pamiętać?

Wirusy, bakterie towarzyszą nam od zawsze. Tylko zdrowy rozsądek i wzajemna troska o siebie i bliskich pozwoli nam żyć spokojnie.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Łodzi

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Podobne porady zdrowotne

Umów wizytę domową z naszym specjalistą