EllaOne – antykoncepcja awaryjna

EllaOne – antykoncepcja awaryjna

Jak działa ellaOne?

EllaOne to jedna z dwóch działających na polskim rynku tabletek z działu antykoncepcji awaryjnej. W Polsce od niecałych 2 lat sprzedawana jest jedynie na receptę. Przyjmowana jest po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w momencie, gdy tradycyjne metody antykoncepcyjne zawiodły. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie zapłodnieniu.

Najczęściej stosowana jest gdy:

Im szybciej tabletka zostanie przyjęta tym wyższa jest jej skuteczność. W przypadku ellaOne, powinna ona wywołać oczekiwany efekt do 120 godzin (5 dni) po stosunku. Najlepiej jest jednak przyjąć ją tak szybko jak jest to możliwe.

EllaOne jest przeznaczona dla kobiet będących w wieku rozrodczym i można ją przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego.

WAŻNE: Tabletka przyjęta przed odbyciem stosunku płciowego nie zapobiegnie zajściu w ciążę. EllaOne to tabletka awaryjna i powinna być stosowana tylko w nagłych przypadkach

EllaOne – działanie

EllaOne zawiera substancję czynną o nazwie octan uliprystalu. Octan wpływa na opóźnienie uwalnianie komórki jajowej, a tym samym zapobiega zajściu w ciążę. Warto wiedzieć, że zdarza się, że pomimo zastosowania leku, dojdzie do zajścia w ciążę – są to jednak nieliczne przypadki. Skuteczność ellaOne określana jest na poziomie 98 %.

Środki ostrożności przy stosowaniu ellaOne

Leku ellaOne nie należy przyjmować w przypadku, gdy u pacjentki występuje  uczulenie na octan uliprystalu lub którykolwiek ze składników tabletki. Należy się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą w takich sytuacjach jak: 

W celu uzyskania zadowalającego rezultatu tabletkę „dzień po” najlepiej jest przyjąć niezwłocznie po niezabezpieczonym stosunku płciowym. 

Niekiedy po przyjęciu leku ellaOne mogą wystąpić objawy tj.: zawroty głowy, zmęczenie, senność, problemy z widzeniem i koncentracją. W takiej sytuacji należy zrezygnować z prowadzenie i obsługiwania samochodów oraz maszyn.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku ellaOne

Lek ellaOne nie powinien być stosowany w przypadku:

EllaOne a standardowe metody antykoncepcyjne

Przyjmowanie leku ellaOne może tymczasowo wpłynąć na skuteczność regularnie stosowanych środków antykoncepcyjnych. Po zażyciu tabletki „dzień po” zaleca się, aby podczas stosunku płciowego stosować również prezerwatywę, aż do rozpoczęcia kolejnego cyklu miesiączkowego.

Nie należy stosować ellaOne z innymi tabletkami o działaniu antykoncepcyjnym, które zawierają substancję o nazwie lewonorgestrel. Przyjmowanie tych 2 leków równocześnie może wpłynąć na ich działanie i skuteczność.

EllaOne a karmienie piersią

Leku nie powinny stosować kobiety karmiące piersią, ponieważ wpływ karmienia dziecka piersią po zażyciu tego leku nie jest znany. W przypadku, gdy tabletka zostanie jednak zastosowana należy zrezygnować z karmienia piersią na czas 1 tygodnia. W tym czasie zaleca się odciąganie pokarmu przy użyciu laktatora. Pokarm należy wyrzucić, nie można podawać go dziecku.

Sposób przyjmowania tabletki ellaOne

Tabletkę ellaOne najlepiej jest przyjąć jak najszybciej od stosunku płciowego, podczas którego tradycyjna metoda antykoncepcyjna nie sprawdziła się lub też stosunek odbył się bez zabezpieczenia. Skuteczność tabletki ellaOne  jest tym wyższa, im szybciej ją przyjmiemy, a można ją stosować do 5 dni (120 godzin) od stosunku.  

Skutki uboczne po przyjęciu leku ellaOne

EllaOne to lek o działaniu antykoncepcji awaryjnej – jak każdy lek może, ale nie musi,  wywoływać skutki uboczne. Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych (skarży się na nie 1 na 10 kobiet) należą:

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, wymienionych wyżej lub znajdujących się w ulotce dołączonej do leku ellaOne, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą

EllaOne – antykoncepcja awaryjna

Skład i opis wyglądu leku ellaOne

Tabletka ellaOne zawiera substancję czynną o nazwie octan uliprystalu (na 1 tabletkę przypada 30 miligramów tej substancji). Tabletka ma biały lub kremowy kolor oraz zaokrąglone brzegi, Na każdej stronie tabletki wytłoczony jest napis „ella”. W opakowaniu znajduje się 1 tabletka leku umieszczona w blistrze.

Producentem ellaOne jest Laboratoire HRA Pharma, z siedzibą w Paryżu we Francji, a wytwórcą francuska firma Cenexi.

Cena tabletki ellaOne

Cena leku ellaOne uzależniona jest od aptek – w większości miejsc nie przekracza ona 100 zł.

W Polsce tabletka dostępna jest jedynie na receptę. W innych krajach europejskich tj.: Francja, Niemcy, Holandia, Portugalia, Austria, Dania, Czechy, Szwecja, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja i Malta nie trzeba posiadać recepty, aby lek wykupić. Cena ellaOne w tych regionach waha się od 25 do 50 euro.

Zamów e-Receptę na Tabletkę "Dzień po"

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Podobne porady zdrowotne

Umów wizytę domową z naszym specjalistą